Dirty Deal Teatro

Kārlis Krūmiņš, Valters Sīlis, Mākslīgais intelekts

Frankenšteina komplekss

Drāmas stunda mākslīgajam intelektam

  Izrādes ilgums: 1h 30min
  Biļešu cenas: 12.00 /   18.00  Eur
  Pirmizrāde: 05.01.2022

  Par izrādi

  Notiek cīņa starp cilvēku un datoru. Kurš no tiem spēj izveidot labāku izrādi? Cilvēkam patīk uzskatīt, ka tikai viņš var radīt mākslu, tomēr MI šo uzskatu izaicina. 

  Šoreiz uz Arēnu izsaukts Dramaturgs. Gūstot uzvaru, viņš saņems gandrīz tik pat daudz kā Gladiators, tomēr zaudējuma gadījumā Dramaturga titulu nāksies atdod mašīnai. 

  Izrādi veido Kārļa Krūmiņa dialogs ar Mākslīgo Intelektu, kā arī aktieru izspēlētas ainas, kuras rakstījis pats MI. “Frankenšteina komplekss” ir termins, ko ieviesis zinātniskās fanatstikas autors Aizeks Azimovs. Šo terminu viņš izmantoja, lai apzīmētu bailes no mehāniskā cilvēka. Bailes, ka inteliģentā būtne, ko esam izveidojuši, vērsīsies pret mums un apdraudēs cilvēka dzīvību. 

  Izrāde notiks angļu valodā ar subtitriem latviešu valodā, lai pēc iespējas vairāk saglabātu MI rakstīto tekstu.

  Izrādes dramaturgs Kārlis Krūmiņš 2022. gadā saņēmis Spēlmaņu nakts balvu par labāko jaundarbu dramaturģijā.

  “Frankenšteina komplekss” tapis sadarbībā ar Kauņas Nacionālo drāmas teātri. Izrādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. 

   

  ENG

  The performance consists of playwright’s (Kārlis Krūmiņš) dialog with the actual Artificial Intelligence and scenes that the AI has written itself. In the dialog AI is played by the actors, but the playwright's part is a disembodied voice.
  “Frankenstein complex” is a term coined by science fiction author Isaac Asimov. He used it to describe the fear from a mechanical human. The fear that an intelligent being we have created could turn against ourselves and endanger human lives. In this performance the artists are trying to see - will the AI be better at creating than they are?

  Lasīt vairākAizvērt

  Tuvākās izrādes

  Izrādes tuvākajā laikā nav ieplānotas.Aicinām Jūs sekot informācijai mūsu sociālajos tīklos vai pieteikties teātra jaunumiem e-pastā.

  Dramaturgi
  Kārlis Krūmiņš, Mākslīgais Intelekts
  Režisors
  Valters Sīlis
  Scenogrāfs un kostīmu mākslinieks
  Uģis Bērziņš
  Mūzikas autori
  Arvīds Saulītis, MI
  Gaismu mākslinieks
  Lauris Johansons

  Lomās

  Inga Tropa, Kārlis Reijers, Deividas Breivė, Vaidas Maršalka
  Kitija Balcare
  www.lsm.lv, 30.01.2022.

  Mainoties ainām, mainās aktieru tēli ar plašu emocionālo paleti. Savu melnbalto biroja darbinieku tēlu tie izmanto kā pamatu, ko kontekstualizē atbilstoši MI ģenerētajai ainai ar dažiem rekvizītiem, kas ieslēpti sporta zāles ģērbtuves četros anonīmajos metāla skapīšos, tik ļoti atgādinošus deviņdesmito gadu lielās, rūcošās datora procesora kastes.

  Lasīt pilnu recenziju
  Atis Rozentāls
  www.diena.lv, 17.01.2022.

  Sākotnēji cilvēks ir dieva vietā – balss nosaka spēles noteikumus, mākslīgais intelekts tos izpilda, brīžiem arī samērā neveikli un muļķīgi, un cilvēks ir tas, kura varā ir likt pārrakstīt un izspēlēt vēlreiz. Taču pakāpeniski šī hierarhija saļogās, izsmērējot robežas starp cilvēka spēju ietekmēt teksta virzību un datorprogrammas pašiniciatīvu, kombinējot tajā apkopotās zināšanas jau sev labvēlīgā salikumā.

  Lasīt pilnu recenziju
  Zane Radzobe
  www.kroders.lv

  Droši vien tas nav tikai režisora lēmums, bet jau lugas loģikā paredzēts efekts, ka lomas iestudējumā ir apgrieztas – dramaturga balss skan mehāniskā ierakstā, MI tekstu izpilda aktieri. Bet veids, kā tas notiek – intonācijas, žesti, uzsvari, dažādās personības, ko aktieri piešķīruši saviem tēliem –, ļauj tekstam iegūt kādas īpašas poētiskas kvalitātes, kuru, pieļauju, tekstam bieži nemaz nav. Autors nav oriģināls, bet izpildītāji ir. Tā ir mākoņa sudraba maliņa, ja gribat; mākslas uzvara pār mehāniku. Protams, gribētos jau skaļi saukt – māksla ir unikāla un mūžīgi mūžos būs tikai cilvēkam pieejama darbības sfēra. “Frankenšteina komplekss” liek teikt pragmatiskāk – jā, māksla ir pārāka šai sacensībā, bet – ne visa māksla. Kas nozīmē – māksliniekiem tomēr der uzmanīties.

  Lasīt pilnu recenziju

  Foto galerija

  Izrādi atbalsta

  Dirtydealteatro.lv tiek izmantotas sīkdatnes. Tās ļauj jums ērti lietot vietni, bet mums analizēt apmeklējumu. Mēs neizmantojam reklāmai nepieciešamās sīkdatnes!