VIDUSSKOLAI VIDUSSKOLAI – Dirty Deal Teatro

VIDUSSKOLAI

PIRAMĪDA
Sajūtu pieredze divatā

Mērķauditorija: 9.-12.klase

Radošā komanda:
režisors: Viesturs Roziņš
dramaturģe: Ludmila Roziņa
skaņu mākslinieks: Normunds Zālamans
spēlē: Lauma Balode, Oskars Vīksne

Dzīvē cilvēku virza iekšējā nepieciešamība apmierināt savas vajadzības, un to var paveikt tikai mijiedarbībā ar apkārtējo fizisko un sociālo vidi. Izrāde “Piramīda” ir eksperimentāli terapeitisks ceļojums emocionālajā pieredzē, dodot katram izrādes dalībniekam iespēju sajust savu vajadzību līmeni. Izrāde veidota Latvijā līdz šim neatklātā sajūtu pieredzes estētikā, pilnībā izslēdzot redzes maņu un piedāvājot izrādes dalībniekiem doties dzirdes, taustes, ožas un garšas ceļojumā ar iztēles palīdzību. Šī būs intīma un anonīma teātra pieredze, kurā gluži kā psihoterapeita kabinetā būs iespēja pētīt savas apslēptās un sociāli apslāpētās vajadzības.

Vairāk info

Izrāde nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā “Gada izrāde pusaudžiem”.

Izrāde sagatavota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “„Latvijas skolas somas” satura radīšana” atbalstu, Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros.


NETIKUMĪGIE
Jaunu cilvēku portreti dzejā

Mērķauditorija: 7. – 12. klase

Idejas autore un režisore: Krista Burāne
Dramaturģe: Laila Burāne
Scenogrāfs un kostīmu mākslinieks: Krišjānis Elviks
Gaismu mākslinieks: Lauris Johansons
Komponists: Edgars Raginskis
Dziesmu vārdu autori: Agnese Krivade un Kārlis Vērdiņš
Izrādes teksta autori: Marija Luīze Meļķe, Raimonds Ķirķis, Kirils Ēcis
Spēlē: Marija Luīze Meļķe, Raimonds Ķirķis, Reinis Boters

Izrāde ir veidota kā divu reālu astoto klašu skolēnu portretu galerija dzejas formā. Ar trīs jaunu dzejnieku vārdu triepieniem gleznotas astotklasnieku domas, pieredze, jūtas un sapņi – tādi, kādus mums tos ļāva ieraudzīt. Jaunie dzejnieki Kirils Ēcis, Luīze Marija Meļķe un Raimonds Ķirķis izvēlējās dažādas portretēšanas metodes, vienlaicīgi risinot arī jautājumu par to, kas ir un kāda var būt dzeja. Savukārt pieaugušo balsi izrādē pārstāv skolotāju koris, kura tekstus radījuši Agnese Krivade un Kārlis Vērdiņš.
Izrāde uzdod jautājumus: Vai mākslai un izglītībai ir jāspēlē paslēpes ar realitāti, vai tomēr tās drīkst droši skatīties viena otrai acīs un par ieraudzīto sarunāties ar bērniem un jauniešiem? Arī tad, ja kādam ieraudzītā realitāte šķiet netikumīga.

Vairāk info

Izrāde sagatavota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “„Latvijas skolas somas” satura radīšana” atbalstu, Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros.


BŪT NACIONĀLISTAM
Atmiņu monologs četriem aktieriem

Mērķauditorija: 9.-12.klase

Radošā komanda:
dramaturgs: Matīss Gricmanis
režisors: Valters Sīlis
scenogrāfs: Uģis Bērziņš
gaismu mākslinieks: Lauris Johansons
spēlē: Āris Matesovičs, Ance Strazda, Jānis Kronis

Nacionālista pasaulē savas tautas intereses ir svarīgākas par individuālajām. Draugi ir līdzīgi domājošie, kurus neinteresē mazās ikdienas problēmas un laicīgie labumi. Pretinieku ir daudz, taču viņi ir zināmi. Patiesās vērtības uzplauks atkal, par spīti tam, ka mūsdienu materiālajā pasaulē tās zaudējušas savu nozīmību. Īsteni patrioti nedrīkst pakļauties valdošajai varai, kura klanās dažādu starptautisku organizāciju priekšā. Lai dzīvotu šajā izaicinājumu pilnajā pasaulē, vispirms jāatmostas pašam un tad jāatmodina latviešu tauta. Šis ir stāsts par to, kā izrādes dramaturgs Matīss Gricmanis nonāca darbā Saeimā par palīgu pazīstamam nacionālistu deputātam un par to, kas viņu līdz tam noveda.

Vairāk info

Izrāde “BŪT NACIONĀLISTAM” ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm. Latvijas valsts simtgades svinības notiks laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam.


ZVĒRĪGĀ MĪLA
Bestiārijs

Mērķauditorija: 9.-12.klase

Radošā komanda:
režisors: Mārcis Lācis
dramaturgi: Jānis Joņevs un Anete Konste
scenogrāfs un mākslinieks: Kristians Brekte
mūzikas autors: Matīss Runtulis
gaismu māksliniece: Jūlija Bondarenko
horeogrāfe: Katrīna Albuže
spēlē: Ivars Krasts, Marija Linarte, Klāvs Mellis

Iestudējuma pamatu veido Jāņa Joņeva un Anetes Konstes radītie stāsti, kuru galvenos varoņus (cilvēkus un zvērus) saista visdažādākās attiecības, savstarpējās atkarības un kaislības. Asprātīgi izgaismojot vairākas no neskaitāmi daudzajām cilvēka un dzīvnieka līdzāspastāvēšanas šķautnēm un meistarīgi spēlējoties ar zvērisko cilvēkā un cilvēcisko zvērā. Jo vai mēs maz zinām, kur viens sākas un otrs beidzas? Izrāde par dzīvniekiem, kuri valda pār mūsu prātiem.

Izrāde ieguvusi Baltijas Drāmas foruma ārzemju ekspertu balvu 2017. gadā.

Vairāk info


KLUBS „PARADISE”
Traģikomēdija

Mērķauditorija: 9.-12.klase

Radošā komanda:
dramaturģe: Justīne Kļava
režisore: Paula Pļavniece
māksliniece: Kate Krolle
skaņu mākslinieks: Jēkabs Nīmanis
muzikālais asistents: Jurģis Lūsis
gaismu māksliniece: Jūlija Bondarenko
spēlē: Samira Adgezalova, Anastasija Rekuta Džordževiča, Liena Šmukste, Elīna Vaska

Četras jaunas sievietes satiekas kopīgi izveidotajā brančotavā “Paradīze”, kas no sapņa par ģimenes biznesu pārvērtusies par maksātnespējas procesa pieteikuma murgu. Risinot problēmas ar nodokļu parādiem, atklājas, ka arī viņu vecākiem 90.gados nav bijis biznesa ķēriena. Šis būs stāsts par cilvēkiem, kuri uzdrošinās piepildīt savus sapņus, bet – vai mērķu labad visi līdzekļi ir attaisnojami? Izrādes “Klubs Paradise” galvenais iedvesmas avots ir patiesi notikumi, kas norisinājušies Rīgā pēdējo trīsdesmit gadu laikā. Radošā komanda, veidojot stāstu, izmantojusi dokumentālus stāstus, kuri iegūti intervējot gan leģendām apvītos 90.gadu uzņēmējus, gan bijušos policijas darbiniekus, kā arī vairākas sievietes, kuras dalījās stāstos par savām attiecībām šajā laika posmā.

Vairāk info


ANDRIEVS NIEDRA
Trilleris

Mērķauditorija: 9.-12.klase

Radošā komanda:
dramaturgs: Kārlis Krūmiņš
režisors: Valters Sīlis
scenogrāfs: Uģis Bērziņš
mūzikas autors: Toms Auniņš
gaismu mākslinieks: Lauris Johansons
spēlē: Kārlis Krūmiņš, Emīls Kivlenieks

Jau vairākas paaudzes uzaugušas, ticot idejai, ka Latvijas valsts dibināšana 1918. gada 18. novembrī bija tā laika labākais vai vienīgais iespējamais risinājums, kas mūsu valsti varēja aizvest pie demokrātiskajām vērtībām, ar kurām mēs varam lepoties šodien. Iespējams, tas bija labākais risinājums, skatoties no šodienas skatpunkta, taču ne vienīgais. Par izrādi stāsta dramaturgs Kārlis Krūmiņš: Vai man ir gadījies, ka mēģinot kādu problēmu atrisināt, es it kā daru visu iespējamo, bet beigās attopos vēl dziļākos sūdos kā līdz tam? Andrievam Niedram ir, un par to mēs viņu vēl šodien pieminam ar tautas nodevēja vārdu. Šī izrāde būs trilleris par to, kā radās mūsu valsts. Un lai arī gribētos ticēt, ka tās dibināšana un Brīvības cīņas bija skaists varoņu un ideju laiks, ka mūsu vēsture tik tīra ir kā dimanta oliņa, kurai it neviens melnumiņš nav pieķēries, tomēr var izrādīties, ka īstenībā ir citādāk.
Izrāde tikusi nominēta “Spēlmaņu nakts 2015/2016” balvai kategorijā “Gada sasniegums oriģināldramaturģijā”

Vairāk info


DVĒSEĻU UTENIS
Kara drāma virtuvē

Mērķauditorija: 9.-12.klase

Radošā komanda:
režisore: Inga Tropa
dramaturģe: Justīne Kļava
skaniskais risinājums: Jēkabs Nīmanis
scenogrāfe, māksliniece: Pamela Butāne
gaismu mākslinieks: Jānis Sniķers
videomāksliniece: Austra Hauks
spēlē: Klāvs Mellis, Āris Matesovičs, Reinis Boters, Anastasija Rekuta-Džordževiča, Igors Šelegovskis, Ance Strazda
projekta menedžere: Ance Strazda

Izrādes centrā atrodas Latvijā dzīvojošu sešu studentu kopiena, kuru likteņus izšķir nevis valsts ģeopolitiskā atrašanās vieta starp rietumiem un austrumiem, bet paaudzes atrašanās laikā starp sabiedrībā neatrisinātiem pagātnes konfliktiem un neziņu par nākotni. Galvenie varoņi savus priekšstatus viens par otru veido nevis reālajā sadzīvē, bet no savu tēvu, vectēvu un pat vecvectēvu nostāstiem un populistiskiem ierakstiem sociālajos tīklos.
Izrādes laikā seši studenti metas intelektuālā kaujā, kurā cīnās nevis par atbrīvošanos no iebrucēju jūga, bet par atbrīvošanos no stereotipiem un savu vectēvu pagātnes rēgiem. „Dvēseļu utenī” šķietami sadzīviska konflikta laikā tiek dekonstruēti iepriekšējo paaudžu radīti mīti par nacionālo identitāti.

Izrāde saņēmusi “Spēlmaņu nakts” balvas kā Gada izrāde un Gada mazās formas izrāde 2017./2018. gada sezonā.
*Būtiska informācija skatītājiem – izrādes laikā vairākās ainās aktieri smēķē.

Vairāk info

Izrāde ir viena no Latvijas valsts simtgades programmas norisēm. Latvijas valsts simtgades svinības notiks laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam.


Izrāde tapusi ar British Council Latvija (Britu Padomes Latvijā) atbalstu.

PĒC GRĀMATAS MOTĪVIEM
Sonāte skatuvei četrrocīgi

Mērķauditorija: 9.-12.klase

Dramaturģija un režija: Valters Sīlis
Teksti: Tomass Bernhards, Francs Kafka, Kārlis Skalbe, Valters Sīlis, Alise
Danovska, Jānis Kronis
Scenogrāfija, kostīmi: Uģis Bērziņš
Spēlē: Jānis Kronis, Alise Danovska
Skaņa: Reinis Indāns
Gaisma: Jānis Sniķers

Draudzība starp diviem pavisam jauniem cilvēkiem ir ārkārtīgi īsa, bet spēj atstāt iespaidu uz visu atlikušo dzīvi. Klejojot atmiņu lokos, izrādes galvenais varonis – aktieris nonāk uz skatuves, kur izspēlē Tomasa Bernharda romānu “Noriets”, kura galvenie varoņi ir trīs pianisti, diviem no tiem šī
draudzība izposta muzikālo karjeru.
Šis impulss aktierim liek atcerēties jaunības valdzinājumus, bez kuriem tagadējā esība teātrī būtu neiespējama. Ko viņš atmiņās meklē? Vai meklējumi palīdzēs aktierim, kuram cīņa ar sevi ir daudz stiprāka par iespēju patverties mākslā?

T. Bernharda romāna “Noriets” fragmentus no vācu valodas tulkojusi Jana Vērdiņa.

Izrāde sagatavota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “”Latvijas skolas
somas” satura radīšana” atbalstu, Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros.

Izrāde tapusi ar Eiropas Komisijas atbalstu.